מושב רשפון
מושב רשפון
חסר רכיב

איזיקוב חיה ויהודה

משק איזיקוב חיה ויהודה (כיום משק נוריאל)
רח` הפרחים 24

אבא יהודה הגיע לארץ בשנת 1918,כשהוא רק בן 18,לפני עלייתו הוא היה חבר "בהחלוץ" בריגה שבלטביה. אחר עלייתו לפלסטינה הגיע למושבה הרצליה ושם עבד למחייתו בפרדסים.
אמא חיה באה לארץ ישראל בשנת 1918 לאחר הפרעות שהיו בקישינוב, רוסיה,שם רצחו הפורעים את אימה מלכה ואחותה חנה. אביה משה קרסנינסקי, נמלט יחד עם ילדיו למולדביה והתלבט בין הגירה לישראל או למדינה אחרת. עודו שוהה במולדביה הגיע שליח מארץ ישראל להפגש עם המשפחה:לוי שקולניק, לימים אשכול,בן אחותה של סבתי מלכה, אמה של חיה, אחיינו של משה, אביה של חיה.לוי אשכול הפעיל את כושר השכנוע שלו והמשפחה אכן שמה פעמיה לפלסתינה. המשפחה האב משה קרסנינסקי עם חיה ושאר אחיה הגיעו הישר לפתח-תקווה. לאחר שבגרה החליטה אימי להצטרף להקמת קבוצת גשר שבעמק הירדן,שם הכירו הורי והתחתנו.

אותי, מלכה,ילדה אמי חיה בביה"ח הדסה תל-אביב.אמא באה לפתח-תקוה ללדת אותי קרוב לאביה ומשפחתה. לאחר הולדתי עזבו הורי את גשר ועברו להרצליה, שם הקימו את ביתם המשותף ושם נולד אחי הצעיר בשנת 1934 ,עמי,לפרנסתם שניהם עבדו בעיבוד הפרדסים.
ב-1935 התארגנה קבוצה להקמת מושב רשפון ,חיה ויהודה הצטרפו לקבוצה ובשנת -1936,עם עליית חברי הקבוצה על הקרקע,עברנו, משפחת איזיקוב להתגורר ברשפון.

במושב הקים אבא יהודה משק ועיבד את הקרקע, המשק כלל שתי פרות, חמור בבעלות משותפת עם משפחת וילמוש, ומטע בננות. לימים תקים אמא מטבח עבור קבוצת הנוטרים על מנת לסייע בפרנסת המשפחה.
זמן לא רב לאחר עליית הישוב על הקרקע התחילו פרעות של הערבים במתיישבים החדשים (מאורעות 1936

,ולמען ביטחון התושבים הקימה המשטרה הבריטית את קבוצת הנוטרים. אבי התמנה להיות סרגנט.עם הזמן הוא עבר קורס מפקדים בגוערה והתמנה למפקד אזורי מטעם ההגנה "מאז".בזמן שהבריטים עצרו את חברי ההגנה גם אבי היה בין העצורים.
החיים ברשפון היו מאוד מענינים ומלאי שמחה,למרות קשיי הפרנסה והבטחון, היינו מבלים בערבי שירה רוסית בערגה לבית שנשאר מאחור ברוסיה.הורי עזבו את רשפון בעקבות התקבלותו של אבי לעבודה בסוכנות בשנת 1948. הורי עברו להר-סוף ומשם לרמת-אביב שבת"א.
אחי עמי נפטר לאחרונה 7.2006 הוא נקבר ברשפון ליד קברי ההורים. ילדיו,חתנו,כלתו הנכדים שהם הדור הרביעי לבית איזיקוב הינם אזרחים נאמנים למדינת ישראל.

(רשמה:מלכה רז-איזיקוב)
חסר רכיב