מושב רשפון
מושב רשפון
חסר רכיב

לדרר חנה ואהרון

לדרר חנה ואהרון (כיום משק כהן יוסי ורננה)
ר"ח הדפנה 13

אהרון לבית לדרר נולד ב 1923 בבצקה טופולה יוגוסלביה, משפחתו עסקה בנגרות. עד פרוץ המלחמה אהרון למד בבי"ס לפקידות ומסחר.בעת המלחמה היה במחנה עבודה בקרפטים ואח"כ היה בין הפרטיזנים. הוא נפטר ב1990 לאחר מחלה ממארת.
חנה לבית היידושקה ילידת 1926 יוגוסלביה, משפחתה עסקה בסחר עצים, בפרוץ המלחמה חנה נערה בת 17, היא עברה את המלחמה יחד עם אביה ואחיה תחילה במחנה עבודה באוסטריה ואח"כ במחנה הרכוז בטרזנשטט צ`כיה.
בתום המלחמה כשחזרה חנה לנוביסד פגשה בבנין הקהילה שליד בית הכנסת את אהרון
וכאן התחדשה החברות, בשנת 1947 הזוג נישא. המשפחה מצאה חלק מרכושה שנשאר בעיירה, שכנים טובים דאגו לשמור על הרכוש במלחמה ולהחזירו בתום המלחמה. רחל ביתם הבכורה נולדה שבועיים לפני עליתם על סיפון האוניה "קפלוס" ב1948. בארץ המשפחה הצעירה הצטרפה לקבוצת היגוסלבים ששמה פניה לרשפון. בהגיעם לרשפון תחילה הם גרו בבית האימון של משפחת זלצהנדלר ( כיום משק הולץ). אהרון עבד אצל מרדכי רבינוביץ בעל המשאית היחידה בישוב כסבל ועוזר, כך גם עבר לגור בחדר שהוסיפו לבית, שפור תנאים רציני אהרון חנה ורחל גרו לבד. ב1950 עברו לגור בצריף והקימו משק ירקות ולול. בשנת 1953 אהרון החל לעבוד בהנהלת החשבונות במושב לצידו של אברהם ליסוד. כשנה לאחר מכן החל לעבוד בתנועת המושבים כמנהל חשבונות ובבית המשיך בטיפול בפרדס והלול. בשנת 1955 נולד בנם איתן. אחרי פטירתו של אהרון, חנה נשארה במשק עד שנת 2001 היא מכרה את המשק למשפחת כהן ועברה לנתניה. כיום חנה חיה ב"לב גנים" דיור מוגן בנתניה.
לחנה שני ילדים
רחל שפירא
איתן לדרר
שישה נכדים ושלושה נינים
סיפרה חנה לדרר ביום 14.06.08
חסר רכיב