חסר רכיב

עמיקם יצחק

עמיקם יצחק
-
-
עמיקם (מקובסקי) יצחק 
1989 - 1901

בן 88 שנים במותו מהם שישים וחמש שנים בארץ ישראל. איש החזון והמעשה, אהב את הארץ והיה ומוכן להקריב הכל לטובת העם והמדינה. כשנפל בכורו נפתלי הוא עיברת את שם המשפחה ל-עמיקם. 
יצחק בן הרצל וטובה (לבית יוניש) נולד בפולין ב-5.5.1901 בעיר נישטאדט בבית ציוני ודתי של חסידי גור. הוא גר אצל סבו הרש-בר יוניש בעיר רדזימין כדי ללמוד בישיבה. ובגיל 12 הוא נשלח ללמוד אצל הדוד בעיירה רמברטוב. הוא זוכר זאת כתקופה יפה בחייו.
מלחמת העולם הראשונה פרצה ויצחק בן 13 חזר לבית הוריו למד לימודים כלליים וקרא בסתר ספרות עברית "אסורה" .
זהו סיפור קלאסי של צעיר יהודי המגלה את הציונות בנעוריו, עולה לארץ כחלוץ ונמנה על מייסדי מושב רשפון. התפילה "ותחזינה עינינו בשובך לציון", ספרות ההשכלה והצהרת בלפור הביאוהו להכרה ש"אין זיווג טוב יותר לעם בלי ארץ- עם ארץ בלי עם". בהשפעת המהפכה ברוסיה הצטרף למפלגת פועלי ציון הסוציאליסטית.
כדי לקבל סרטיפיקט למד מסגרות ועבר לוורשה שם שכר חדר אצל משפחת הרשפט והתאהב בבת בלה, "היפה והחכמה". כדי להימנע מגיוס לצבא פולין הוברח בניירות מזויפים לנמל קונסטנצה. לתחנת הרכבת ליוותה אותו בלה ועם שריקת הקטר התנשקו. "הפעם הראשונה שהתנשקתי עם נערה". 
לסרטיפיקט הוסיפו חלוצה כאשתו הפיקטיבית. ב-25.06.1924 ירדו בנמל יפו. יצחק עבד במושבות יהודה וטייל ברחבי הארץ ברגל וברכבת, מבאר טוביה ועד מטולה. הוא עבד בסלילת כבישים, במחצבה ובבניין.
בלה קנתה סרטיפיקט מזויף והגיעה לחיפה בדצמבר 1925. 
בלה ויצחק התחתנו על שפת הכנרת. ב-1927 בטבריה נולד בנם נפתלי וכשחלה בקדחת עברו להרצליה שם נולדו רותי ואלדד. לרשפון הגיעו כמשפחה ולהם פרות וסוסים שנרכשו מחסכונותיהם. ברשפון נולדה יהודית. 
יצחק היה חבר בהנהלת המושב ויו"ר המועצה וכתב מאמרים בעלון. נפילת הבן נפתלי (תוליק) במלחמת השחרור דיכאה אותו ואת בלה. הוא לא יכול היה להתמסר לעבודת המשק ופנה להדריך את העולים החדשים ברשפון. היה ממעצבי הטקס ביום הזיכרון לחללי צה"ל.
בגיל 70 מכר את הפרות, ובגיל 75 חוסל הלול ובכל יום נסע בטרקטור לפרדס לטפחו. לאחר מותה של בלה (1978) נאלץ למכור את המשק.
בביתם היו ספרי הגות יהודית וספרות יפה .יצחק היה בקי ולמדן, צנוע ושקט, בעל חוש הומור יהודי, סבלנות ואוזן קשבת.
יצחק מת מיתת נשיקה ב-13.09.1989 מוקף בילדיו, נכדיו וניניו.

נורית גרינברג לבית פרוידנברג 

חסר רכיב