חסר רכיב

פימשטיין מרים

פימשטיין מרים
-
-
פימשטיין מרים
2008 - 1910


מרים נולדה ב-1910 בעיירה קלצק בפולין. למשפחה הייתה תחנת קמח לפרנסתה. למדה בביה"ס של הקהילה היהודית בעיירה. קיבלה חינוך ציוני בתנועת השומר הצעיר. 
בשנת 1927 עולה עם אחותה לארץ ישראל אז פלשתינה. היו לה חברות בקיבוץ דגניה ומצטרפת לקיבוץ, עובדת בעבודות חקלאיות וחיה שם מספר שנים. 
אחרי כמה שנים מגיע בחור בשם משה שהכיר אותה בעיירה. הם מנהלים קשר כמה שנים ונישאים. אחרי הנישואין עוברת עם משה לגור בכפר הדר (ליד הוד השרון). בשנת 1939 נולדתי כבן בכור, המשפחה עוברת לגור ברעננה, הולכים בעקבות העבודה, בעלה משה עובד בפרדסים באזור רעננה . ב-1945 עוברים למושב רשפון שם נולד עודד. 
אני זוכר את אימי כאשה שהייתה גם עקרת בית, תמיד הארוחות מוכנות, תמיד הבית מסודר, לא חסר בגד. לוקחת אותנו לחנות "אתא" בהרצליה לקנות בגדים, לרופא שיניים בהרצליה, ויחד עם זה עובדת קשה בחקלאות. כמו כל בני הדור הזה לא מתאוננים , יודעים שעליהם לעשות הכול לבד ולא מצפים לשום עזרה.  
היו אלו השנים הקשות של המדינה. אני זוכר כי עשתה הכול במו ידיה, ריבה מחבושים שגדלו בחצר ובהמשך מתות-שדה שגידלו במשק, לבן וגבינות משתי העיזים שהיו במשק (עד שלילה אחד הן נגנבו...). אף פעם לא לקחה ולא נזקקה לעזרה, התאמצה עבדה קשה ועשתה הכול לבד. הייתה אימא דאגנית כל חייה, תמיד כשבאנו לבקר נשאלנו -אתם רעבים רוצים משהו לשתות או לאכול, ולא נתנה לעזוב מבלי שציידה אותנו בריבה או בגפילטע פיש שהכינה. 
התקשרה תמיד להתעניין בשלומנו ושלום הנכדים וביקשה שנבקר עם ילדינו-נכדיה לפחות פעם בשבוע, בשבת, ואכן השתדלנו לקיים את רצונה ולבוא בשבתות. 
בערוב ימיה נהנתה ממועדון הוותיקים, לקחה חלק בכל הפעילויות והטיולים. יום אחד חשה בליבה אושפזה בבי"ח מאיר, ביקרתי אותה כמעט כל יום, קיוותה להבריא.
 נפטרה בבי"ח מאיר בשיבה טובה בשנת 2008 . 
יהי זכרה ברוך כאימא טובה וכאשה עובדת ציונית וצנועה.

שמואל (מולה) שחם

חסר רכיב