חסר רכיב

קהן ארוין

קהן ארוין
-
-
קהן ארווין
1968 - 1904

ארווין יוסף קהן נולד בפרנקפורט, גרמניה , בנם היחיד של זיגמונד קהן (בעל מפעל כובעים וסוחר בדים) ואלאונרה לבית איישמן, שנפטרה בלידתו. אמה של אלאונרה סייעה בגידולו. סיים את לימודיו בתיכון היוקרתי בפרנקפורט Woehler-Realgymnasiun. 
באחת מנסיעותיו כסוכן מפעל הכובעים של אביו, הכיר את קטה, תושבת ברלין, בתם של גוסטב ואליזה כרונהיים, בעלי חנות בדים וכובעים באלכסנדר שטראסה. השניים נישאו בעיריית ברלין וחיו בעיר. 
בשנת 1936 נאלצו לעזוב את גרמניה באופן מידי, בעקבות זימון לתחקור בגסטאפו לאחר שמישהו הלשין שראה את ארווין מסיע ברכבו המסחרי, בניגוד לחוק, עובדת גרמניה. 
הם הצליחו לברוח מגרמניה לדנמרק. חברו לתנועת "החלוץ" ונשלחו להכשרה חקלאית, למדו עברית ועלו ארצה, לאחר שקבלו סרטיפיקט מהבריטים.
בקיץ 1937 הגיעו לארץ והופנו לכפר סירקין ע"י מחלקת העלייה אך החליטו להצטרף לקבוצת עולים מגרמניה שהתיישבה בהרצליה. כחברי "ארגון פועלי הרצליה" ששלמו דמי חברות, זכו לעלות לקרקע ברשפון ולהקים משק חקלאי. הם גרו ב"ליפט" עד שבנו את ביתם (שני חדרים, שירותים בחוץ ומטבחון). הבית המקורי עומד עד היום. 
זיגמונד, אביו של ארווין, הצליח לקבל אישור ממשטר הרייך לצאת מגרמניה לפלשתינה. בינואר 1939 הגיע ארצה עם מעט רכוש והצטרף למשק ברשפון.
ארווין היה חקלאי חרוץ ומצליח שעסק בתחומי חקלאות שונים: פרדסנות, לולים וגידול ירקות. 
בשנת 1944 נולד לארווין וקטה בנם היחיד - יואל קהן. 
בשנת 1949 נפטר אביו זיגמונד ונקבר ברשפון.
בשנות ה-50 התבקש ארווין לרדת לנגב, במסגרת תוכנית קליטת העליות ויישוב הנגב של "הסוכנות היהודית" ו"תנועת המושבים". הוא הדריך חקלאות בישובים "פדויים" ו"חגור" וקטה המשיכה לעבוד במשק והגדילה את הלול שייצר ביצים ל"תנובה". 
ארווין סבל ממחלת לב ונבצר ממנו להיות נוכח בחתונת בנו יואל עם אוה. 
הוא זכה להכיר את נכדתו הבכורה קרנית.
מספרים עליו שהיה איש גבוה, שקט וצנוע שנהנה מקריאת ספרות גרמנית ומפגשים עם חברים.
הוא נפטר מהתקף לב בגיל 64 ונקבר ברשפון.

חסר רכיב