חסר רכיב

קלמנוביץ שרה

קלמנוביץ שרה
-
-
קלמנוביץ שרה
1993 - 1898

שרה לבית רזניצקי נולדה ב- 1898 בעיירה בסטון בפולין (כיום – ליטא). נפטרה ביולי 1993 ברשפון. בת 95 במותה.
משפחתה היתה מבוססת עם  10 ילדים. האב היה מביא מורה שגר אצלו ולימד את הילדים. נח קלמנוביץ הגיע להיות מורה והאהבה בינו לבין שרה פרחה והם התחתנו. ב-1921 נולד בנה שמעון וב-1924 נולדה הבת חמדה.
בפברואר 1926 עלתה המשפחה לארץ. בתחילה גרו בתל אביב. המצב הכלכלי היה קשה ושרה מכרה את טבעת הנישואים שלה. באוגוסט 1926 עברו להתגורר בזיכרון יעקב. בתחילה גרו בחצר של איכר, ליד משפחה של העובד הערבי של האיכר, ואחר כך עברו לדירה בקצה המושבה. 
בשנת 1929 עברו לגור בהרצליה בצריף שהוקם במגרש שרכש אביו של נח. שם הקימו משק חקלאי קטן. בשנה זו - 1929 נולד בנם  יוסי (יוסף).  שרה עבדה בפרדסים וכעוזרת משק בית.
בשנת 1932 הצטרפו לקבוצה שהתארגנה להקמת מושב רשפון. 
בפברואר 1936 נכנסו לביתם ברשפון. הבית כלל שני חדרים, מטבח, מקלחת קטנה ומרפסת פתוחה. בית השימוש היה בחצר. עם השנים, סגרו את המרפסת והוסיפו בית שימוש. הבית קיים עדיין בצורתו זו. 
שרה, שהיתה אישה קטנה ושברירית, עבדה במשק המשפחתי – פרות ותרנגולות. כמו כן, היתה מחלקת עיתון "דבר" ו-"דבר לילדים" בכל המושב. תפקיד אותו מילאה שנים רבות.
בשנת 1946 התאלמנה שרה, כאשר נח נדרס ע"י משאית של השכן בעת שעזר לו להניעה. המשפחה לא קיבלה כל פיצוי. לאחר מכן, קיבלה שרה את העבודה של נח בצרכנייה. 
שרה גרה לבדה בביתה, ליד בנה, שמעון רשף,  וטיפחה את ביתה וגינתה עד שעברה, כשנתיים לפני מותה, לבית ההורים בקיבוץ שפיים.

כתבה: יעל (רשף) נועם

חסר רכיב