חסר רכיב

רובינשטיין ראובן

רובינשטיין ראובן
-
-
רובינשטיין ראובן
2002 - 1936

מושב רשפון עלה על הקרקע בפברואר 1936, וכ-3 חודשים לאחר מכן, בל"ג בעומר תרצ"ו, נולד ראובן, וזכה לתואר "הבן הראשון של המושב", תואר אותו נשא בגאווה כל חייו. 
תולדות חייו של ראובן שזורים בקורות המושב, ובו גם הקים את משפחתו: נישא לאתי, בת ירושלים, ונולדו להם 3 ילדים: איל, אמיר ז"ל ואופירה. 
במשך רוב שנותיו עבד ראובן במפעל המים של המושב, וכן היה פרדסן. 
נוסף על עבודתו היה ראובן פעיל בחיי המושב מצעירותו: הדריך בתנועת הנוער, היה פעיל בתחום התרבות, התנדב בוועדות השונות, היה בעל תפילה בבית הכנסת, הכין את ילדי המושב לבר-המצווה, וכתב שירים ומסכתות לאירועי המושב, ימי זיכרון, מסיבות פורים, חגיגות ה-50 למושב, ועוד. 
בכל פעולותיו ניכרת היתה אהבתו הגדולה של ראובן לאדם באשר הוא, וכן לארץ ולמושב בפרט. ראובן תמיד הושיט יד, סייע, עודד ותמך, הן במעשים, ביכולות הפיזיות והטכניות המעולות בהן ניחן והן במילים, בידע העשיר, ההבנה והכתיבה הנפלאה בהן בורך, והיה אהוב ומוערך.
אין ספק כי ראובן היה דמות בולטת ברשפון, תרתי משמע. ראובן התנשא לגובה של קרוב ל-2 מטרים, וקול הבס הרועם שלו נשמע למרחקים, הן בעת שסיפר בדיחה או חלק את הידע העשיר שלו, אותו למד בכוחות עצמו, והן עת נשא תפילה בבית הכנסת אותו בנה אביו נפתלי, או פצח בשיר. 
בזמנו הפנוי נהנה ראובן מתחביביו השונים, הן צילום, במסגרתו הקים בחצר מעבדה לפיתוח תמונות, והן קריאה בספריו הרבים, באמצעותם העמיק את הידע שלו בתחומים רבים, בהם מצא עניין, בעיקר בתולדות עם ישראל, היסטוריה, ארכיאולוגיה ויהדות. 
וכך כתב ראובן באחד משיריו:
אל תשמטו לי את האדמה 
מתחת הרגליים
אל תנפצו הכל אלי עפר
אולי נותר לי ביניכם  
עשור או שניים
הניחו לי לאט
ללכת בדרכי הכפר  
אל תשמטו לי את האדמה
מתחת הרגליים
 אל תגזלו את הגוונים 
הטעמים והריחות
הניחו לי פיסה
של תכלת בשמיים
ואת חלקת האלוהים שלי לחיות.
לצערנו, שנותיו היפות של ראובן במושב, בו נולד וגדל כל חייו, נגדעו בטרם עת, והוא בן 65 בלבד.
המשפחה

חסר רכיב