חסר רכיב

רוזנפלד אמנון

רוזנפלד אמנון
-
-
רזנפלד אמנון (נוני)
2016 - 1933


אמנון, המוכר לכל מכריו כנוני, נולד בתל אביב וגדל בקיבוץ תל יוסף שבעמק יזרעאל.
נוני היה בן לשתי משפחות חלוצים, מראשוני ההתיישבות הציונית בארץ. משפחת אביו, רוזנפלד, מראשוני המושבה ראש פינה. ומשפחת אמו, גורדון, שהייתה מראשוני המושבה ראשון לציון ובהמשך, אחת משתי המשפחות היהודיות הראשונות שהתיישבה בבאר שבע עם הקמתה על ידי הטורקים. סבו של נוני היה ממקימי המושבה מנחמיה שבעמק הירדן.
בגיל שלוש התייתם מאביו שהיה מפקד תחנת המשטרה בשאטה (עמק יזרעאל) ונהרג בקרב על הגלבוע עם חוליית מחבלים של עז א-דין אל-קסאם.
נוני גדל עם אמו ואחיו בקיבוץ תל יוסף, ובגיל התיכון כבר היה חלק מצוות הניהול של הרפת הקיבוצית שהייתה בזמנו הרפת הגדולה בארץ.
נוני היה איש טבע וידיעת הארץ בכל רמ"ח אבריו, היה בעל הבנה וידע עצום בתחום הזואולוגיה, וכשעזב בגיל 19 את הקיבוץ, התקבל לעבודה כעוזר של פרופסור היינריך מנדלסון, וסייע בידו להקים את המחלקה הזואולוגית  באוניברסיטת תל אביב. בהמשך ניהל את שמורת החולה ונמנה עם קומץ הצעירים שהציבו את היסודות להקמת החברה להגנת הטבע.
במסגרת עבודתו באוניברסיטה הכיר את אסתר שהייתה באותה התקופה סטודנטית בסמינר הקיבוצים. בהמשך נישאו השניים, ועברו לעבור לגור באשדוד, כחלק מהמאמץ הלאומי ליישוב הארץ ולסיוע בקליטת העלייה. נוני עבד כמנהל משמרת במפעלי רוגוזין ואסתר עבדה כמורה בביה"ס היסודי.
כעבור חמש שנים חזרו לגור ברשפון והשתלבו בניהול המשק החקלאי של הורי אסתר. נוני עבד במגוון העבודות החקלאיות במשק שם ניצל את ניסיונו הרב כרפתן אותו רכש בשנותיו בקיבוץ. לאחר מספר שנים הצטרף נוני לצוות ההקמה של פארק הספארי ברמת גן ושימש במשך מספר שנים כסגן המנהל והמטפל הראשי של הפארק.
נוני המשיך במשך שנים רבות לנהל את המשק החקלאי בו גידל ביחד עם אסתר תרנגולי הודו, ירקות, פרחים  ואת שלושת בניהם. באמצע שנות השבעים, בתוך תקופה של שלוש שנים, איבד נוני את שני האנשים הקרובים אליו ביותר, את אחיו שנפטר בגיל צעיר ממחלה קשה ומאוחר יותר גם את אמו יהודית.
נוני היה ידוע בכפר כאיש שיחה, אוהב אדם ומעל הכול איש טבע בעל בקיאות בלתי רגילה בעולם החי. 
הוא הלך לעולמו בשנת 2016, בגיל 83, לאחר מאבק במחלה קשה.

חסר רכיב