חסר רכיב

רשף שמעון

רשף שמעון
-
-
רשף שמעון
2017 – 1921

שמעון, בנם הבכור של שרה ונח קלמנוביץ, נולד ב-18.11.1921 בעיר סטון, אז פולין והיום ליטא. 
ב-1926 עלה לארץ עם הוריו ואחותו חמדה, ואחיו יוסי נולד בארץ. תחילה גרו בת"א ואח"כ עברו לזיכרון יעקב, שם עבד אביו בייבוש ביצות. ב-1929 עברו להרצליה וב-1936 היו בין מייסדי מושב רשפון. 
שמעון המשיך לימודיו בהרצליה עד לסיום ביה"ס היסודי. בשל המצב הכלכלי התחיל לעבוד בבניין עם אבא. לאחר מכן כנער שליח במועצת הרצליה ולמד שם הנה"ח והדפסה. 
ברשפון הצטרף ל"הגנה" והיה אתת וקשר המפקד. לאחר מכן הצטרף לחי"ש – חיל שדה.
שמעון שרת בצבא הבריטי, בבריגדה היהודית מ-8.41 ועד 8.45. תחילה בשמירות במתקנים צבאיים בארץ ובמצרים. שמעון, כחברי "ההגנה" אחרים, דאג גם לצייד את "ההגנה" בנשק. בהמשך, שמעון היה סמל בפלוגה ב' בגדוד הראשון. הם נשלחו לאיטליה. כשהמלחמה הסתיימה, היחידה נשלחה להולנד ואח"כ לגרמניה. שמעון היה פעיל בארגון הפליטים היהודים לעליה. הפסיק את פעילותו וחזר לארץ כאשר אביו נהרג בתאונה.
עם חזרתו, התחיל לעבוד בהנה"ח במושב. חזר ל"הגנה" ועבד בשירות הידיעות (ש"י) של הארגון.
עם קום המדינה, הועבר לצה"ל, לחטיבה 7, גדוד 79, בפיקוד חיים לסקוב. קיבל דרגת סגן ונלחם במבצע "חירם" כסמ"פ פלוגת חרמ"ש. לאחר המלחמה נשאר בצבא קבע ומילא תפקידים שונים בחיל השריון עד לרמ"ד מבצעים באג"א. יצא לפנסיה כסגן אלוף בשנת 1968. 
כשהיה בצבא, קרא בן גוריון לקצינים לעברת את שמם, שמעון בחר ב-"רשף" בגלל רשפון.
לאחר היציאה לפנסיה עבד כשנה במשק והיה פעיל במושב.
בשנים 1969-1972 היה שליח המחלקה לשיתוף בינלאומי של משרדי הביטחון והחוץ, בלסוטו שבאפריקה הדרומית, כיועץ להקמת תנועת נוער דוגמת הנח"ל.  
כשחזר מלסוטו התקבל לעבוד כמזכ"ל "איגוד החיילים המשוחררים" מהצבא הבריטי ו-"צוות", ארגון הפנסיונרים של צה"ל.
בשנת 1950 התחתן שמעון עם שכנתו, חנק'ה בן שפר. הם בנו את ביתם במשק קלמנוביץ.  ב-1951 נולדה יעל וב-1956 נולד נחשון. חנק'ה נפטרה בשנת 1983. משנת 1985 חי שמעון עם שושנה טל.
כשנחשון השתחרר מהצבא, שמעון עזב את עבודתו ויחד פיתחו משק (פרדס, פרחים ואפרסמון) והיה בוועד המושב.
שמעון עבד במשק עד שבשל הזנחה רפואית נפגעו ריאותיו ומאז נעזר במכשיר חמצן, מגיל 92 עד למותו בגיל 96.

חסר רכיב