חסר רכיב

לדרר ליוש

לדרר ליוש
-
-

לדרר ליוש

1980 - 1911


ליוש נולד ב-1911.29.12, בכור למשפחת נגרים יצרני רהיטים מעולים, בעיר השדה בצקה-טופלה שביוגוסלביה. האווירה בעירו הייתה מושפעת מהוויה כפרית מכיוון שחלק מתושביה היו חקלאים בפועל או קשורים בה על ידי מתן שירותים. לאיכרים באזור מגוריו היו בעיות רבות ללא הסדרים, ומכאן נבעה פעילותו של ליוש למען שוויון זכויות לכל, לצדק וליושר.

ביה"ס עממי למד בעיר מולדתו, ביה״ס תיכון סיים בעיר סובוטיצה ולמד כלכלה באוניברסיטת זגרב, בירת קרואטיה. אחרי הלימודים עבד תחילה כפקיד בתעשיית מתכת ואח"כ הקים מפעל בשם "דנובה" לייצור דברי-עץ למשק ביתי.

עוד בנעוריו הצטרף לנוער הציוני ולימים היה מהמנהיגים בעירו. היה לו קול בריטון צלול וחם והוא הרבה לשיר בחוגי הנוער ובמפגשים חברתיים, שירי פולקלור הונגרי-עממי, שהיה אהוב על יהודי האזור בו חי.

בשנת 1939 נשא לאשה את אנה לבית לדרר ונולדה להם הבת גיזלה. ליוש נטל חלק בחיי החברה בעירו, בעיקר בתוך הקהיליה היהודית, כלוחם נגד האנטישמיות הגלויה והסמויה של חוגים נוצרים-קנאים. חייו המאושרים נותקו בשנת 1941, כאשר אחרי שרות מילואים ממושך יצא למלחמת העולם השנייה, נפל בשבי הגרמני ושהה במחנות שונים ארבע שנים רצופות.

אשתו אנה יחד עם בתם הפעוטה נלקחו בשנת 1944 למחנה הריכוז אושוויץ, שם נספתה הבת, ואנה הצליחה להישאר בחיים ולחזור הביתה בקיץ 1945 עם מטען גופני ורוחני של ניצולת השואה. אחרי חדשים מספר הצטרף אליה ליוש, בשובו מהשבי. בעיר מולדתו הוא התמנה למנהל מפעל ממלכתי לעיבוד עץ ועבד בו עד יוני 1949, כאשר הזוג עלה לישראל ונתקבל לקבוצה היוגוסלבית ברשפון. כאן נולד להם הבן הצבר, יוסי.

עקב בריאות רופפת שהפכה למחלה ממושכת, נאלץ ליוש לחסל את משקו החקלאי ולצאת לגימלאות מוקדמת. אז חזר לתחביבו הישן-נושן של איסוף בולים, תחום בו היה מומחה, ועסק בגידול פרחים להנאתו, לרוב ורדים.

הנכדים היו לו לאושר רב ותמיד השתעשע עמם. כך באותו יום גורלי של 8.2.1980, שיחק עם הנכדים ארוכות ולאחר מכן הרגיש עייף ובקש לנוח. וממנוחה אחרונה זו לא קם עוד. מעל קברו הספיד אותו חברו לשבי, הרב ד״ר צבי עזריה, אשר שבח את סגולותיו האישיות, את צניעותו וההומניות שלו ואת יוזמתו הברוכה להקמת מצבות לחברים שנפטרו בשבי הגרמני כקרבנות מלחמה.

בדמיוננו מתנוססת תמונתו של איש חייכני, כבד-הליכות, אוהד בני אדם, אשר חלומותיו נפסקו בטרם הגשמתם.

ק. ו.

חסר רכיב