חסר רכיב

ליסוד אברהם

ליסוד אברהם
-
-

ליסוד (ליסבודר) אברהם

1993 - 1901

אברהם ליסבודר נולד בשנת 1901 בעיר קמיניץ-פודולסק (בזמנו רוסיה וכיום אוקראינה). הוא היה חלוץ בעל אידיאולוגיה וערכי אהבת האדם שעלה ארצה בעלייה השלישית (בשנות העשרים). מיד לאחר עלייתו הצטרף לגדוד העבודה ועסק בעיקר בסלילת כבישים.

במסגרת פעילות גדוד העבודה הכיר ונשא לאישה את שבע צינברג. לאחר לידת בתם בלהה ב-1934 בחרו להשתקע במושב רשפון, שהיה מהבודדים בארץ שלא חייב אחזקת משק חי, דבר שהיה בניגוד לאידאולוגיה הצמחונית טבעונית של שבע ואברהם, ונמנו עם 30 המשפחות הראשונות במושב.

אברהם, שהיה אגרונום ומנהל חשבונות בהשכלתו, עבד תחילה בקטיף הדרים יחד עם רבים מתושבי הכפר ואחר כך נטע כרם ענבים ומטע בננות ועסק עם אשתו גם בגידול מגוון ירקות.

במקביל החל אברהם בנטיעת עצי פרי טרופיים וסובטרופיים בחלקה הצמודה לביתו. עצים שהיו מאד מיוחדים בזמנו (מנגו, פג'ויה, גויאבה, רימון, אבוקדו, אנונה , פומלה, שזיפים תפוזי דם, ופקאן) חלקם מניבים עד עצם היום הזה.

בימיו הראשונים של הכפר היה אברהם אחראי על חלוקת הדואר. הוא היה אוסף את שק הדואר ומקריא את המען מהמכתבים, שהיו נלקחים ליעדם הסופי על ידי הנמענים עצמם או שכניהם.

לימים שימש גם בזמנו הפנוי כמנהל החשבונות של הכפר ובביתו התחילה בקטן מזכירות הכפר.

עם הזמן ועקב מצב בריאותו עבר לעסוק בניהול חשבונות המושב כאשר שבע אשתו ממשיכה לשאת בעול המשק.

שבע נפטרה ב-25 לינואר 1953 לאחר מחלה קצרה.

מספר שנים לאחר מכן נשא לאישה את שפרה.

אברהם המשיך להתגורר במושב ולעבוד במזכירות עד יציאתו לפנסיה כאשר במקביל טיפח את מטע העצים המיוחד שסמוך לביתו. מטע שעל פי עדותם של אלו שהיו בזמנו ילדים בכפר נודע כ-"גן עדן" ומקור בלתי נדלה "למבצעי טעימות" של הפירות המיוחדים והטעימים.

אברהם תמיד היה ידוע כאיש מיוחד:

איש רחב אופקים, משכיל ובעל ידע רב ומקיף במגוון תחומים והיה מוקף בביתו בספרים רבים.

שלט בכ-7 שפות ועסק בתרגום לעברית במסגרת ירחון הטבעונים – "טבע ובריאות"

נעים הליכות, צנוע, אוהב אדם, שוחר שלום, ישר דרך ועניו.

חבר באגודת "שותפות", מהראשונות שעסקה בקידום יחסי שכנות ושלום בין יהודים לערבים.

טבעוני באוכל ובאורח חיים, ואחד מהראשונים בארץ שעסקו במדיטציה הטרנסנדנטלית 

אברהם ליסוד נפטר ב-23 למרץ 1993.


חסר רכיב