חסר רכיב

מנהיים קורט

מנהיים קורט
-
-
מנהיים קורט (שלמה)
1985 - 1910
קורט נולד בשנת 1910, בן לזיגפריד ומינה, וגדל בברלין. כבן לעו"ד, אך טבעי היה שילמד להיות משפטן. הוא כמעט השלים את לימודי הדוקטורט להיות שופט, כאשר מיד עם עליית הנאצים ב-1933, הם מנעו ממנו לסיים את ההתמחות שלו, אותה השלים בבזל, שוויץ.
ברור היה למשפחה שאין עתיד בגרמניה והם הפליגו דרך אלכסנדריה שבמצרים לפלשתינה-א"י בנובמבר 1933. קורט החליט שלא ללמוד את המשפט הבריטי ובמקום זאת עבר הכשרת חקלאות ברמות השבים והחל לעבוד את האדמה. אביו קנה את השטח בארסוף בשנת 1935 על פי מצוות המוסדות הציונים של אותה תקופה: "אל תקנה פרדס בקצה דיזנגוף..." אמרו לו. כך, הפך הדוקטור למשפטים לחקלאי.
היה חשוב באותה עת של שנות ה-30, ליצור רצף התיישבותי, לפחות במעט המקומות שהבריטים אפשרו זאת. חברה פרטית בשם "הכשרה" יזמה את ההתיישבות בארסוף.
קורט נשא לאישה את אלן, והם גרו בבית קטן שהיה מוכן בסוף שנת 1937, בית חשוף לרוחות על הגבעה בארסוף. הם חיו שבע שנים ראשונות ללא חשמל, ובצניעות רבה. גידלו ירקות ושווקו ישירות לשוק הסיטונאי בת"א. בשנים הראשונות עבד קורט, כמו רבים אחרים, בפרדס בגן ליטווינסקי (לימים - הטירה בין שפיים לגעש).
גידול הירקות היה מרכיב חשוב בכלכלת ההתיישבות המתפתחת ובעיקר בתקופת הצנע, בה היו כמהים לתוצרת הטריה בעיר. השוק היה מחכה ל"סלרי של הדוקטור" שהיה לשם דבר.
לימים, לאחר מלחמת ששת הימים בשנת 1967, השתנו מאד תנאי אספקת הירקות. לא ניתן היה יותר להתחרות בתחום זה והחקלאות המסורתית של החלקות הקטנות בסביבה נפסקו.
אני, דניאל, בנו, נולדתי בשנת 1952, ממשיך מאז שנות ה-70 את טיפוח המשק במתכונת חקלאות תיירותית ואוסף עצים גדול.
בערוב ימיהם עברו קורט ואלן מנהיים לנתניה. קורט מנהיים נפטר בגיל 75 בביתו.
רשם – דני מנהיים
חסר רכיב