חסר רכיב

מרום יעקב

מרום יעקב
-
-
מרום יעקב
1999 - 1924
יעקב נולד בשם יוליוס הוכמן ב-23.3.1924 בעיר זיגן שבגרמניה, הקטן מבין 3 ילדים. הוא גדל והתחנך בבי״ס מעורב ביחד עם חברים רבים בשכונה, יהודים ונוצרים.
ב-9.11.1938 התרחשו פרעות נוראיות ברחבי גרמניה (״ליל הבדולח״). יעקב, בן 15 בלבד, נעצר ברחוב ע״י הנאצים ונלקח למאסר. הוא הוכה קשות מספר ימים עם יהודים רבים אחרים ללא שום סיבה. מיד לאחר השחרור הבינו יעקב והוריו שהוא חייב לעזוב את גרמניה ולעלות ארצה. בתחילת שנת 1939 עלה יעקב בעליית נוער והצטרף לאחותו בתיה (הולץ) שכבר הייתה בארץ.
כשהגיע לארץ התיישב כמו כל בני הנוער בגילו באותה תקופה בקיבוץ, תחילה בעין חרוד, לאחר מכן גבעת השלושה שם הוכשר להיות נהג קטר רכבת. ב-1942 עבר לקיבוץ בית הערבה, הכיר את רחל ושם התחתנו. הם עברו מספר קיבוצים, בקיבוץ אייל נולדה בתם הבכורה שולי, לאחר מכן עברו לקיבוץ החותרים שם נולדו ענת ואמיתי. כאשר גרו בקיבוץ עבד יעקב עם גיסו, זאב הולץ. זאב ובתיה הולץ כבר התגוררו ברשפון ובעקבותיהם הגיעו יעקב, רחל וילדיהם למושב בשנת 1958 והקימו את ביתם ברשפון. יעקב עבד כנהג טרקטור וגידל פירות הדר, אבוקדו, תרנגולות וירקות. עבד שנים רבות במושב עם הטרקטור בהוצאת פרי הדר לחברי המושב. הוא נודע בגובהו המרשים, בשפם המסודר, בבלורית ובצניעותו הרבה.
ב-3.4.1999 נפטר יעקב לאחר מאבק ממושך במחלת הפרקינסון. מחלה שהפכה את שנותיו האחרונות לקשות ביותר. אך על אף כל הקשיים והקושי בביצוע פעולות יום יומיות תמיד שמר יעקב על השמחה, על החברות ועל המשפחה.
עומר (נכד): אני זוכר את סבא יול׳ה, על הטרקטור האדום, עם חיוך מתחת לשפם, עם העיניים הכחולות. עד היום הזה אנחנו מספרים לדורות הבאים כיצד היה מקפיץ את הנכדים על ברכיו לצלילי השיר ״הופה הופה רייטר״. המשפחה הייתה תמיד מלוכדת סביבו וכמה קשה היה כאשר עזב אותנו.
אמיתי (בן): אבא יעקב היה חרוץ וישר. עבד בשדות, היה אדם לדוגמא ומופת. למדתי ממנו כל כך הרבה. הוא לימד אותי את רזי החקלאות, כיצד לנהוג על טרקטור, היה עובד מהבוקר עד הערב. על אף העבודה הקשה ההורים לא ויתרו על תרבות והצגות. אני זוכר איך באופן קבוע היינו יוצאים כל המשפחה לתל אביב או הרצליה, רואים הצגה או סרט. אני זוכר את ההורים יושבים עם ספר טוב במרפסת. זיכרונות רבים ומאושרים.
חסר רכיב