חסר רכיב

מרום רחל

מרום רחל
-
-
מרום רחל
2000 - 1924
רחל פישר נולדה ב- 14.1.1924 בעיר בודפשט שבהונגריה, השלישית מבין שבעה ילדים.
היא למדה והתחנכה בבי״ס יהודי בשכונת מגוריה ובשנת 1941, בגיל 17, בשיא מלחמת העולם השנייה, עזבה את משפחתה ועלתה לארץ ישראל בעליית נוער. את הדרך לארץ עשתה בספינות, רכבות, ואף ברגל.
כאשר הגיעה לישראל התיישבה, כמו בני נוער רבים בגילה, בקיבוץ. תחילה היה זה קיבוץ אשדות יעקב שם עבדה ולמדה עברית. לאחר מכן עברה לקיבוץ בית ערבה שם הכירה את בעלה, יעקב מרום. יחדיו הם עברו לקיבוץ אייל בו נולדה בתם הבכורה שולי ולאחר מכן עברו לקיבוץ החותרים שם נולדו ענת ואמיתי.
בשנת 1958 רחל ומשפחתה הגיעו למושב רשפון בעקבות גיסתה בתיה הולץ, אחותו של יעקב, שהתיישבה עם משפחתה ברשפון מספר שנים קודם לכן. רחל ומשפחתה התיישבו בחלקו המזרחי של המושב, ברחוב שהפך לימים לרחוב השקד. במשק גידלו תרנגולות, פרות, ירקות ופרדס.
ב-2.4.2000, ביום האזכרה לציון שנה למותו של בעלה יעקב, נפטרה רחל בביתה במושב מדום לב, בגיל 76. רחל חיה חיים מלאים, מאושרים ומלאי חוויות. היא הייתה פעילה בפלמ״ח, בנתה והקימה משפחה לתפארת במושב, עבדה בחקלאות וגידול המשפחה, הייתה עמוד התווך של המשפחה, היא בורכה בחברים רבים, בריאות איתנה וחיוך שתמיד היה מרוח על פניה.
זיכרונות של בני המשפחה:
עומר (נכד): אני זכיתי לגדול באותו משק עם סבא יעקב וסבתא רחל במרחק של כמה מטרים בין הבתים. אני בעיקר זוכר את החופשים הגדולים, את ארוחות הבוקר בבית שלהם, את הסלט הקצוץ, את החביתה והנקניק סלמי. אני זוכר את החיוכים והאושר שתמיד קרנו מהפנים של סבתא רחל, יושבים ומחכים ליד השולחן שסבא יחזור מהפרדס עם הטרקטור ויושבים כולנו לאכול ביחד.
אמיתי (בן): אני זוכר את אימא רחל עובדת בלי הפסקה, עם אבא יעקב בשדות, עם הילדים בבית. תמיד חיכה לנו אוכל על השולחן, מעולם לא חסר לנו דבר. אני זוכר אותה משקיעה את כל כולה בבניית הבית, גידול הילדים ועזרה במשק. אני זוכר את אימא סורגת לכל הנכדים. יום יום היא הייתה יושבת עם המסרגה והאצבעון, מכינה אפודות, סוודרים, גרביים, היא עשתה הכל בשביל המשפחה.
חסר רכיב