חסר רכיב

אורבך טוביה

אורבך טוביה
-
-
אורבוך טוביה
1948 – 1906
טוביה נולד ב-1906 באורהיוב שבמולדבה, בן בכור לשמואל אורבוך שממנו ספג את הכמיהה לארץ. בנעוריו היה חבר "מכבי", תנועת הנוער הציונית היחידה בעיר. בהתבגרו הצטרף ל"החלוץ" ואת הכשרתו לעליה עשה בחטיבת עצים.
היה בין מייסדי קבוצת "בני ישראל" שעלתה לארץ והתיישבה בעמק יזרעאל, ליד נהלל. לאחר זמן קצר התפלגה הקבוצה על רקע רעיוני והתפרקה. פלג אחד הצטרף לקבוץ הארצי ויסד את גן שמואל ופלג אחר, וטוביה בתוכם, הצטרף לחבר הקבוצות ויסדו את קבוצת "משמר" שהתיישבה בהרצליה, ונהיתה אחר כך למשמר השרון שבעמק חפר.
ב-1931 שלח "דרישה" לאביו שהצטרף גם הוא לקבוצה במעמד הורה. לקראת עלית יתר בני המשפחה ארצה, הם עזבו את הקבוצה והתיישבו בהרצליה. טוביה עבד בהרצליה, בהתחלה כטפסן ואח"כ ייסד יחד עם עובדי בניין אחרים את "קבוצת הארבעה", חברה קבלנית קואופרטיבית לבניין בהרצליה שהתבססה מתחילתה על עבודה עצמית ללא שכירים.
טוביה היה איש ציבור פעיל מאד: מדריך בהתנדבות ב-"הפועל", מארגן נשפי "הפועל" שהיוו מאורעות חברתיים מרכזיים בחיי המושבה, סייע לזוגות צעירים דלי-אמצעים בארגון מסיבות נישואין ואף ידע לאלתר להם "רהיטים" ראשונים מפחי בנזין ריקים. שיא אלתוריו, לצורך יצירת תנאי חיים בנסיבות קשות, היה ארגון צריף מגורים מ"ליפטים" לקראת עליית בני משפחתו.
טוביה הקים משפחה עוד בהיותו בהרצליה. הוא נשא לאשה את אהובה ב-1932, ב-1933 נולד הבכור ישראל, וב-1935 נולדה אראלה.
ב-1936 עלה עם משפחתו לרשפון. נמנה עם ראשוני העולים למושב. היה מפקד פלוגה ב"הגנה" בהרצליה, סרג'נט נוטרים, מפקד גוש מגדיאל-רמתיים ומראשוני קואופרטיב "חוף־ים" לכריית זיפזיף בהרצליה.
היה רע אוהב ומסור לרעייתו, השתתף באופן פעיל בטיפול בילדיו הקטנים, ויחד עם האם נשא בעול. היה אהוב מאד על בנו ובתו.
טוביה היה פעיל בחברה של רשפון ומסור לענייני הציבור. פעיל במיוחד בעבודת התרבות. אהב מאד שירה וזו הייתה מעודדת אותו בזמנים קשים. השתתף באופן פעיל בכל המסיבות של המושב.
ערב ליל הסדר ב-1948, נהרג בהתהפך הטרקטור שבו נהג כדי להגיע למקום כינוסה של כל המשפחה שחיכתה לו בהרצליה.
מה דואב הלב שטוביה יקירנו הלך לעולמו בצורה כה טרגית בדמי נעוריו והוא רק בן 42! הספיק לחיות את חייו כחבר מושב רשפון 12 שנה בלבד!
חבל על דאבדין ולא משתכחין!
חסר רכיב