חסר רכיב

לינסקי רבקה

לינסקי רבקה
-
-
לינסקי רבקה
2018 - 1936
נולדת ברשפון, עם הקמתה, האחות הקטנה של אבא שלי אליעזר.
למדת בביה"ס במושב, המשכת וסיימת תיכון בהרצליה, למדת בסמינר למורים והתגייסת לצבא. היית מורה חיילת, אהבת מאד ללמד ספרות, בוטניקה, זואולוגיה, אופנה.... יעידו על כך דפים על דפים שמילאת בכתב ידך הצפוף וערימות הספרים שממלאים את ביתך.
אלא שאז, בהיותך בת 20 בלבד, תקפה אותך המחלה האיומה – סכיזופרניה. אושפזת וסבלת מאד בבית החולים עד שאמך הצליחה להוציאך משם ומאז חיית כאן לידינו ברשפון.
מגיל 50 נשארת לבד בבית, ההורים נפטרו ואת סירבת להתאשפז, העדפת ללמוד על מחלת הנפש הזאת ולנסות להירפא ממנה בעצמך. לבדך בבית שבו נולדת, ללא טלוויזיה, טלפון ומחשב, המשכת וחקרת את מוח האדם, המשכת והתמחית בהגדרת צמחים, ידעת את שמות כל העשבים בסביבה בעזרת "פלורה פלסטינה", מגדיר הצמחים הכי עתיק...
למדת בכוחות עצמך את השפה האנגלית כדי שתוכלי לקרוא ספרים שלא תורגמו ורכשת עשרות ספרי פסיכולוגיה, פילוסופיה, בוטניקה והמון ירחונים ועיתונים. ביקשת שארכוש לך ירחוני מדע רבים, נתן הביא לך עיתוני אופנה כמו בורדה ואחרים ותוך כדי התקפי המחלה קראת המון, למדת המון, חקרת ספרי פסיכיאטריה כדי להבין מה קורה לך בראש ועם התובנות שרכשת ניסית לעזור לפתור בעיות פסיכולוגיות לקופאית בצרכנייה, למטפלת שהגיעה לטפל בך, ולנו הסובבים אותך.
אני קוראת עכשיו חלק מהספרים האלה עם סימוני והדגשי עיפרון שלך ורואה כמה ידע רכשת בכוחות עצמך. למדנו לחיות לצידך עם התקפי הזעם ולחליפין הצחוק מהקולות שהתרוצצו בראשך וגרמו לך הרבה סבל, כעסת על הפוליטיקאים, כעסת על מה ששמעת ברדיו, כעסת ופחדת מהעוברים ושבים ועם השנים הסתגרת בבית והפסקת ללכת למרפאה, לצרכנייה, לדואר ולבנק.
עד הרגע האחרון הכנת לבדך את הארוחות, סירבת לקבל עזרה שלנו או מבחוץ.
כל שבת בבוקר היתה לנו שיחה בעקבות תוכנית הרדיו של יצחק נוי.
בשבת האחרונה חשבתי עליך... מה היית אומרת על מטוסי הקרב האמריקאים שהתקרבו למפציצים הרוסיים, על החימוש בעולם, על הפוליטיקה הישראלית, על המדע, על תרופות הפלסיבו.... תמיד היתה לך דעה מגובשת על כל דבר והכל התערבב עם מחלת הנפש שחקרת כאילו לא בך היא פגעה. אני בטוחה שהמחלה הארורה הזאת (כך קראת לה), עצרה קריירה מזהירה ורצון לחקור וללמוד עוד ועוד.
נוחי בשלום על משכבך רבקה, עכשיו את נינוחה ושקטה באשר את.
חסר רכיב