חסר רכיב

מנור מיכאלה

מנור מיכאלה
-
-
מנור מיכאלה
1922-2019

מיכאלה (מילה) נולדה בשנת 1922 בעיר סנט פטרסבורג (אז לנינגרד) ברוסיה, להוריה ר' שמואל ורחל זלמנוב, להם נולדו 8 ילדים, כולם – למעט מיכאלה ואחות נוספת – אנשי חב"ד חרדים אשר עלו לישראל בהיותה בת שש-עשרה.

בנערותה היתה בת "מורדת" ומצאה דרכה לתנועת הנוער הקומוניסטי, שם הכירה ונישאה לבן זוגה יוסף ז"ל. הנישואין נערכו בחשאי ולא התקבלו בעין יפה בקרב בני משפחתה, שאף החרימו אותה ואת יוסף במשך שנים, עד שאביה התרצה, ובאצילות רוח, גילה גם את התכונות החיוביות בבני הזוג החילוניים ואימצם שוב אל ליבו.

בשנות הנישואין הראשונות התגוררו בתל אביב וחלקו דירה צנועה עם משפחה נוספת כמנהג "רוח השוויון והאחווה הקומוניסטית" שאפיינה את התקופה באותה העת (ואף לא הפתיעה כלל העובדה שאבי המשפחה השנייה היה ערבי ישראלי שדגל גם הוא ברוח הקומוניזם והשוויון בין בני אדם).

ברבות הימים, היו שני בניהם, אורי (נולד ב-1947) ואבנר (נולד ב-1950) לטייסים בחיל האוויר, ובאופן מפתיע גם בנם של השותפים לדירה היה לטייס ואף שירת באותה טייסת עם אורי בלא שהיו מודעים לעברם המשותף...
עד שטסו כצוות בטיסה משותפת מעל תל אביב, וכשאורי סיפר על הדירה ברחוב נחמני 5 בתל אביב, התבררה להם שותפות הגורל מימי ינקותם...

בשנת 1975 נהרג הבן אורי בתאונת מטוס.

מיכאלה גידלה את ילדיה במסירות רבה ונאמנותה לבן זוגה יוסף הייתה יוצאת דופן. כאשר חלה יוסף, טיפלה בו ככל יכולתה וממש מאותו רגע שהלך לעולמו בשנת 2002, החל מצבה להתדרדר ומחלת האלצהיימר בה לקתה הובילה לאיבוד הקשר עם בני משפחתה, עם הסביבה ועם עברה, עד כי אפשר למצוא נחמה קטנה בכך שבשנותיה האחרונות בתהליך השכחה ההדרגתי, הפסיקה גם להיות מודעת לאירועים הקשים בחייה...

מיכאלה הייתה אישה עדינה, צנועה, טובת לב וכל מכת גורל שניחתה עליה, היא ידעה לקבל בהשלמה וללא כל תלונות – תכונה שהפתיעה את כל המקורבים אליה.

מרבית חייהם גרו בני המשפחה בחולון, ורק בערוב ימיהם עברו להתגורר ברשפון בקרבת הבן אבנר ומשפחתו, בעוד ששני בניו של אורי ז"ל גדלו בכפר ורבורג.


חסר רכיב