מושב רשפון
מושב רשפון
חסר רכיב

ד"ר כהן ורנר ויהודית

ד"ר כהן ורנר ויהודית
בית ד"ר כהן (כיום בית סבו)
רחוב הפרחים 38

ד"ר ורנר כהן הגיע למושב רשפון ב- 1946 וגר במושב עד 1954.
ד"ר כהן נולד ב – 1908 בברלין, שם סיים את לימודי הרפואה לפני עלייתו ארצה בשנת 1934.
כשהגיע לארץ ידע שאין ביכולתו לעסוק ברפואה, לכן הלך להכשרה חקלאית בקבוצת חפציבה. ב – 1936 התיישב במושב כפר ידידיה שבעמק חפר. חקלאות לא היה המקצוע המוצלח שלו, וב – 1944 החליט לנסות מזלו ברפואה. בזמן המנדט הבריטי לא הכירו בתעודות מגרמניה והוא נאלץ לעבוד במשך שנתיים כמתמחה בבתי החולים אסותא והדסה ת"א ללא כל תמורה, כדי להשיג רשיון עבודה.
עקב אהבתו את צורת ההתיישבות המושבית שמח לעבוד כרופא כפר וב – 1946 החל לעבוד ברשפון, שפיים ובהרצליה ב`, כשכלי התחבורה שלו היה סוס וכירכרה.
אשתו, יהודית, ילידת 1910 עבדה במזכירות רשפון. בתחילה עבדה יהודית כיד ימינו שלאברהם ליסוד, ואח"כ המשיכה לעבוד בהנהלת החשבונות בהנהלתו של משה זינגר, שנכנס לגור בביתם.
בשנים בהם גרו ברשפון היו יוצאים, כל בני המשפחה, לטייל בטבע, ובעונת האביב והחורף היו קוטפים פרחי בר. בעונת החורף ראה ד"ר כהן את אירוס הארגמן פורח בחולות וינגייט, והתאהב בפרח היפה והמיוחד. מאחר והפרח לא היה פרח מוגן באותה תקופה, אסף ד"ר כהן פקעות שונות מהשטח וגידל את הפרחים בחצר ביתו. היום, שנים רבות אחר כך, מגדל חתנו – גדעון להן – "שדות של אירוסים"…
בשנת 1954 כאשר המשפחה החלה לקבל פיצויים מגרמניה, עלה הרעיון לבנות בית ברשפון. אז עוד לא ראו את החשיבות שבמגורי הרופא בישוב, וההנהלה סירבה להקצות מגרש עם זכויות הורשה לרופא. ורנר ויהודית כהן החליטו לבנות את ביתם בהרצליה ב`, (שם גרה כיום בתו מאירה לרנאו). על אף שנוי הכתובת המשיך ד"ר כהן לעבוד ברשפון ושפיים עד לפרישתו בשנת 1976. רפואת הכפר בזמנו של ד"ר כהן היתה שונה באופיה מרפואת כפר או רפואת משפחה היום. בקורי בית ביום ובלילה היו דבר של שיגרה. מדי יום רביעי בשבוע היה הרופא נוסע באוטובוס של 7 בבוקר עם מטופליו הקשים והבעייתים למרפאת זמנהוף שבתל אביב, ועובר עמם ממומחה למומחה להתייעצות מקצועית. בשנות השישים כבר נעזר בבתי החולים מאיר ובילינסון. בשנות ה-50 חלו רבים ממגדלי הירקות בישוב במחלת העכברים (לפטוספירוזיס) ועדיין לא היה ידוע הטפול במחלה, ד"ר כהן וחנה ניצן האחות ניסו וחקרו את הטפול במחלה, עד שהגיעו לפתרון שחסך סבל רב מהחקלאים. צוות המרפאה פרסם את מחקרו בספרות הרפואית בארץ ובעולם.
לזוג שתי בנות: גילה להן גרה ברשפון. מאירה לרנאו מרפאה בעסוק בתחום ילדים, גרה בהרצליה-ב.

כתבה גילה להן
חסר רכיב