מושב רשפון
מושב רשפון
חסר רכיב

מיכאלי יהודית ועוזי

משק מיכאלי
משק מס` 95, רח` הפרחים 4

עוזי מיכאלי קנה את משקם של משפ` שיין והגיע לרשפון בינואר 1970 עם אישתו רות ושני בנים קטנים: שלום ( המוכר ביננו כשולי) ומשה (הידוע לכולם כמושיקו). לימים התגרשו בני הזוג ועוזי נישא בשנית לפאני וכאשר גם קשר זה לא צלח, התגרש ונישא בשלישית, ב-1978 ליהודית בת משפחת זיסמן ויחד הולידו את מיה וליאון ז"ל והם גרים ברשפון עד היום.
עוזי, יליד 1942, עלה ארצה מכורדיסטן בינואר 1950 וכפי שהוא מדווח: "פקידי הסוכנות עשו אותי ליותר מבוגר מאחי הבכור" (העריכו את גילו ורשמו אותו כמבוגר יותר) וכך קרה שגויס לצבא כבר בגיל 15 – עוד לפני שלמד להתגלח. הוא שירת תקופה ארוכה וקשוחה בגולני ונפצע אנושות בעת אבטחת פרויקט הטיית הירדן ליד גדות. בעת שיקומו נשלח לקורס לחקלאות בעין חרוד ומאוחר יותר לביה"ס לגננות ושתלנות בפתח תקוה.
לרשפון הגיע כאשר כבר היה קבלן גינון ושתלן שהתמחותו בגידול והעתקת עצים בוגרים.
בשנים הראשונות גידל עוזי ירקות ופרחים והקים משתלת עצים לתפארת. כיום יש לציין שעדיין כל הקרקעות במשק מעובדות.על מרבית אדמות המשק שתולים עצי " המשתלה לחסרי סבלנות" וענפים ירוקים ליצוא.
יהודית נולדה ב- 1945 ועלתה גם היא ארצה בינואר 50 ולמרבית הפלא שהתה במחנה קליטת עולים "שער עליה" בדיוק באותה תקופה שעוזי ומשפחתו שהו שם… יהודית גדלה בקבוץ כפר הנשיא, למדה בסמינר הקבוצים, שימשה כשליחת התנועה הקיבוצית בניו יורק במשך שלוש שנים, ובדרכה חזרה טיילה כשנתיים בדרום אמריקה ובמזרח הרחוק (עוד לפני התרמילאים של היום). כאשר עזבה את הקבוץ למדה פסיכולוגיה האוניברסיטת בר אילן ועבדה במחלקת ההסברה של י.ב.מ ישראל.
לאחר נישואיהם החלו יהודית ועוזי בפיתוח ענפי חקלאות חדשניים לאותה תקופה – הקימו חממת ענק לגידול פלרגוניום (גרניום) ליצוא, בנו שולחנות הנבטה חשמליים לצמחי גן, גידלו אפרסקים כמטע-שדה וענפים ירוקים לבורסה בהולנד.
למרבה הצער עם השנים התדרדר מצב החקלאות ולמרות שהיו האחרונים שעוד נאחזו בחממות הגידול, הרימו לבסוף ידיים והחממות הפכו למחסנים. אבל, משתלת העצים עדיין פעילה וכך גם ענף יצוא הירוקים.
ב- 1987 נשרף הבית של משפחת מיכאלי עד היסוד ו- 11 שנים התגוררה המשפחה בקרוואן עד שהצליחה להשתקם ולהקים בית חדש – הבית אותו הם מגדירים "בית החלומות שלנו". לפני כ-5 שנים, לאחר שהילדים עזבו את הבית הגיע הזמן להגשים חלום נוסף: יהודית שתמיד אהבה לארח ולבשל ושמוצאה ממשפחה צרפתית של בשלנים, הקימה יחד עם עוזי החקלאי ובתם מיה שלמדה את מקצועות האירוח, את מסעדת "מיכאלי – מטבח כפרי". הסלון והמטבח על המשפחה הפכו למסעדה משפחתית – כפרית בסגנון פרובאנס, המשלבת את כל היתרונות שברשפון עם הנטיות המשפחתיות: נוף השרון המרהיב, שדות רשפון המוריקים, הגן העוטף את הבית וגינת עשבי התבלין ופרחי המאכל אותם מטפח עוזי, הבישול של יהודית והאירוח המושקע של מיה.
הבן שלום (יליד 1966) גר היום בכפר סבא, מגדל ארבעה ילדים ומשרת בצבא הקבע.
מושיקו (יליד 1968) חי בתל אביב.
מיה (ילידת 1979) גרה בתל אביב ועובדת עם הוריה ברשפון.
צעיר הבנים, ליאון ז"ל (1981-2002) קבור ברשפון.
משק מיכאלי הוא דוגמא אחת מני רבות לתהפוכות הזמן בארץ ובחקלאות ולמיצוי הפוטנציאל האישי ונטיות הלב של הנאחזים באדמתם.
חסר רכיב