מושב רשפון
מושב רשפון
חסר רכיב

פרידלנד דבורה ושמואל

פרידלנד שמואל ודבורה
משק עזר (כיום קז יאיר)
רח` הפרחים 9

שמואל יליד 1917 לטביה, בן למשפחה בת חמישה בנים והוא הצעיר בבנים. נפטר בשנת 2004.
דבורה ילידת 1915 לטביה, סיימה את גימנסיה העברית בריגה. נפטרה בשנת 1972.
שמואל ודבורה נשאו בלטביה ועלו ארצה ב-1938, עם סרטיפיקט, בעידוד משפחתה של דבורה ואחיו הבוגר של שמואל, שהיה בארץ משנת 1927. הם עלו ארצה עם תנועת הרצליה ותחילה שהו בקיבוץ, בכפר-שמריהו ובשכנועו של האח הלכו להתישבות בגליל והקימו את הקיבוצים: דן, דפנה וכפר-גלעדי (יחד עם משפ` אגוזי). מספר חברים בחרו בצורת ישוב שונה- מושב, קנו קרקע מכפר ערבי "לזזה" והקימו את המושב בית -הלל. ב-1941 שמואל ודבורה התגייסו לצבא הבריטי, שמואל שרת בבית נבלה ודבורה היתה ב- A.T.S. בקהיר, במודיעין הבריטי.
החיים בבית הלל היו קשים מאד. ביצות, שכנות של ערבים והמרחק הגדול מכל מרכז עירוני מאד סיבך בהובלת התוצרת החקלאית. דבר שגרם לעזיבות רבות בישוב.
חברים שעזבו לרשפון, פוזיס ואגוזי הציעו לשמואל עבודה בניהול הריכוז (הובלת הירקות נעשתה בצורה מרוכזת ע"י משאיות הישוב, החברים הביאו את התוצרת למרכז מסוים "הריכוז" ומשם התוצרת נשלחה לכל הערים בארץ).
ב-1952 דבורה, שמואל ובנם רפי בן השנתיים הגיעו לרשפון, שמואל מיד החל לעבוד בריכוז. תחילה המשפחה גרה אצל זילבר ומשם עברה לצריף השכן, לשפוטהיים (הצריף של פישר). במושב התחילו לבנות מבנים לעובדי ציבור: מרכוס, ברגהולד, צבי השומר, פרידלנד ועוד… ב-1954 הבית שלהם היה מוכן ולידו חלקת אדמה, "משק עזר", בו שמואל ודבורה גידלו תות שדה להכנסה נוספת לכיופים וחופשות. כל העת הזאת שמואל נחשב למבין גדול ברפת ונקרא לכל בעיה שהתעוררה במשקים, בעיקר בהמלטות. במשך אחת עשרה שנה שמואל עבד בריכוז, לאחר מכן המשיך לעבוד בהנהלת החשבונות בישוב. כל השנים שמואל היה אחראי על בחירת הסרטים, פרסום המודעות ומכירת הכרטיסים, בעוד שדבורה מתרגמת בצד הסרט.
דבורה נפטרה ב-1972. בשנת 1974 הכיר שמואל את תיאה, עולה חדשה מלטביה, עימה חי עד סןף חייו. בשנת 1997 מכר את משקו ועבר לרעננה.
שמואל נפטר בשנת 2004, בגיל 88.
תיאה נפטרה בשנת 2006.
רפי בנם נשוי לציפי להם ילדים ונכד הם גרים ברעננה.
סיפר:רפי פרידלנד רעננה.
חסר רכיב