מושב רשפון
מושב רשפון
חסר רכיב

רבס

משק רבס (כיום משק גבאי)
רח` השקד 11

האם, האלמנה אומי עם שני בניה, טיבור (יגאל) וטוביה עלו ארצה ב- 1949. הם הגיעו לרשפון במסגרת הרחבת המושב, יחד עם עוד כ- 30 משפחות. בתחילה הם גרו בבתי אימון של אנשי רשפון.
טיבור גוייס לצ.ה.ל מיד עם רדתו מהאוניה ושירת בקו ירושלים.
אומי וטוביה החלו בעבודות במשק. הפרנסה הייתה קשה ולכן נאלצו הבנים לעבוד בעבודה של בניית צריפי המשק.
טוביה היה רועה את פרות רשפון במרעה. בימי הקיץ החמים השתגעו הבהמות והיו בורחות חזרה למשק, והיה צורך להחזירן לאחו .
טוביה גם היה שומר בלילות. באחד הלילות בזמן השמירה, תקפו מסתננים וגנבו באותו לילה פרידות ופרות. למשטרת כפר סבא היה גשש בדואי בשם "תוקלי", טוביה והגשש הלכו עם השוטרים בעקבות המסתננים. הם מצאו את הפרד שנגנב שקוע בבוץ, הצליחו להוציאו ולהחזירו לבעליו.
טוביה וטיבור עבדו בשותפות עם חיים ברנר הזקן ז"ל. בנו יעקב ברנר קיבל אדמה ליד תל – ברוך, בתור קצין משוחרר. הם היו נוסעים עם סוס ועגלה לעבד את הקרקע ולאסוף את הירקות למשלוח. את השדות באותם הימים השקו בעזרת צינורות ברזל, שהיו מעבירים ממקום למקום, הרבה תאונות עבודה עברו על התושבים בגלל העברת צינורות ברזל.
ביום עבדו ובלילה שמרו. והנה אחד מסיפורי הלילה, טוביה הסתובב עם רובה "קרבינר קנדי", שכנו למשק היה לנדוי, בעל משק מסודר למופת. כאשר עבר ליד השדה של לנדוי, שמע רעש בערוגות הבצל. טוביה התכופף לחפש את מקור הרעש, וכאשר התקרב ראה אדם יושב על ברכיו, קוטף בצל ושם בארגז. טוביה כיוון את הרובה לעבר האיש וצעק : "מי שם? קום!" האיש ברח, זה היה אחד מהתושבים החדשים ברשפון וטוביה החליט לא לספר על הגנבה .
ב- 1952 התגייס טוביה לצבא, טיבור וקלרה המשיכו לטפל במשק.
משק טיבור וקלרה רבס
קלרה לבית הורבט נישאה לטיבור לבית רבס, ב- 1951 וגרו בבית האימון, ליד הצריף של אומי אמם של הבנים. במשק שלהם היו פרות, כבשים וכן גידלו ירקות. הפרנסה הייתה קשה והפרוטה לא הייתה מצויה. טיבור נאלץ לעבוד כנהג ולעזור בקיום המשפחה.
כל משק קיבל מהסוכנות היהודית: פרד לשני משקים ומחרשה לשני משקים.
הם גידלו אפרוחי אווזים, ברווזים ותרנגולות.
ב- 1953 אומי וטוביה עזבו את רשפון ועברו לגור בכפר-שמריהו.
טיבור וקלרה עברו לגור בצריף והיו אחראים למשק.
ב- 1959 נמכר המשק למשפחת שיין יעקב וגם הם עברו לגור בכפר- שמריהו.
חסר רכיב