מושב רשפון
מושב רשפון
חסר רכיב

רוטר קטה וד"ר הרברט

בית ד"ר הרברט וקטה רוטר (כיום בית סבו)
רח` הפרחים 38

ד"ר הרברט רוטר התגורר ועבד ברשפון בשנים 1944-1945.
ד"ר רוטר נולד בגרמניה בשנת 1907. סיים למודי רפואה בברסלאו בשנת 1933, והיה לראש מחלקה פנימית בבית החולים היהודי בברסלאו. בשנת 1937 הרחיב את הכשרתו הרפואית בתחום הרנטגן, רפואת ילדים, המטולוגיה ורפואת ספורט. ד"ר רוטר הצטיין בספורט האיגרוף, והשתתף בתחרויות איגרוף בין "מכבי" לבין ארגוני ספורט גרמניים (נאציים). את אשתו קטה הכיר בביה"ח היהודי בברסלאו שם עבדה כלבורנטית במעבדה.
על אף האיום הנאצי הזוג עלה ארצה רק בשנת 1939, כמנהל ביה"ח יהודי בברסלאו העדיף להפעילו על ידי רופאים יהודיים כל זמן שהגסטפו איפשר. ד"ר רוטר הרגיש מחויבות לקהילה היהודית חרף הסיכון האישי בשהייה שם.
עם הגיעו ארצה בשנת 1939 הצטרף לקבוצת עקיבא בעמק בית שאן (לימים נוה איתן) התנאים הקשים וההתמודדות עם מחלות מלריה, טיפוס וצהבת החזירו את ד"ר רוטר לתחום הרפואה, הוא החל לעבוד בתקן של חובש – סניטר היות והוראות המנדט הבריטי לא איפשרו לו קבלת רשיון עבודה כרופא. רק לאחר ארבע שנות עבודה קבל הרשאה לעםוק במקצועו, והחל לעבוד בקופ"ח.
בשנת 1944 הגיע לרשפון עם אשתו קטה ובתו עדנה, הוא עבד כרופא כפר בישובים: רשפון, שפיים והרצליה ב`. את דרכיו בישובים עשה על גבי חמור בתנאי שלא היה גשם ובוץ, בתנאים כאלה החמור סרב ללכת, ועל הדוקטור היה להמשיך דרכו ברגל. חמורו זה נגנב ע"י הבדואים באזור, ד"ר רוטר קיבל את "כלי הרכב היקר" רק אחרי תשלום נכבד לגנבים.
בשנת 1945 עבר ד"ר רוטר לחיפה, הוא החל לעסוק בפרקטיקה פרטית, כאשר אשתו קטה היתה יד ימינו כל השנים. הוא היה ממקימי בית החולים "אלישע" ולימים היה גם מנהלו המקצועי.
עקב אהבתו לספורט ובעיקר לספורט האיגרוף, הקים את האגודה לרפואת ספורט.
בשנת 1973 היה מלווה רפואי של המשלחת האולימפית בעת אסון מינכן.
לזוג רוטר שני ילדים : עדנה נוטע – לה 3 ילדים, חיה בחיפה.
גדעון רוטר – כלכלן במקצועו, אב ל-2 ילדים, יליד רשפון, חי בחיפה.
קטה רוטר חיה בחיפה וד"ר רוטר נפטר ב- 2.2.1993
הכתבה נכתבה לאחר ראיון עם קטה רוטר 23.5.06

דברים לזכר ד"ר הרברט רוטר
חסר רכיב