חסר רכיב

בלוך משה

בלוך משה
-
-
בלוך משה
2000 – 1915

משה נולד בעיר סוקורן בבסרביה וגדל במשפחה ציונית. אביו יואל היה מורה בגימנסיה עברית, וממנו שאב משה את הידע בעברית.
משה לא הסכים לנהל אורח חיים דתי והצטרף כבר בנערותו המוקדמת לתנועת גורדוניה הציונית. הוא נבחר לעלות לארץ ישראל יחד עם קבוצת גורדוניה שהצטרפה למקימי קיבוץ חולדה. הקיבוץ שלח אותו להיות נוטר ויותר מאוחר שוטר עברי. שם הכיר את אורח חיי הערבים והאנגלים ועד מהרה שלט בשפתם. משה היה כשרוני לשפות ודיבר שמונה שפות.
משה לא שכח את החיבור שלו לחקלאות ולאחר סיום מלחמת השחרור השתחרר מהמשטרה והחל בחיפושים להתיישב עם משפחתו: אמי עדינה, אחותי יעל ואנוכי אפרים. עם הכרזת התנועה "מהעיר אל הכפר" ולאחר שאיתר משק ("מספר 6") ברשפון רכש אותו מחסכונותיו וממכירת דירת המשפחה ברמת גן.
משה למד את החקלאות בעיקר משכניו (פלש, פפרקורן, מתי ניצן ותמרי) ועד מהרה החזיק משק שכלל רפת, ירקות, פרדס, עופות והודים. הוא גייס את כל המשפחה לעזור במשק, בעיקר אמי עדינה. לימים חלתה אמי ונפטרה. 
משה היה קשור לרשפון בכל נימי נפשו אך לא יכול היה להתגבר על הסתלקותה של אמי. הוא מכר את המשק ועבר להתגורר בסמוך אלי, אך המשיך לבקר ברשפון לעיתים תכופות ובעיקר בקברה של אמי.
משה היה אינטליגנטי מאד, דובר שפות, איש ספר, נהג לקרוא ולהתעניין ואף לשוחח אתנו בנושאים שקרא ולנקוט עמדות מנומקות היטב. מעטים הכירו אותו באמת כי לא נהג להתבלט.
הקשר שלו עם הפועלים שסייעו לו במשק היה מופלא מאחר והיה בקיא בשפתם ובאורחות חייהם. לעיתים פגשתי בהם מתגודדים סביבו בארוחת הבוקר ומקשיבים לדו-שיח שניהל בערבית משובחת עם החאג' המכובד שנהג לעבוד איתו בפרדס (בטוריה!).
עם תום המלחמה באירופה משה נותר לבדו, ללא קרובי משפחה: אב, אם, סבים, אחים, אחיות, וזה עיצב את אישיותו. לאחר פתיחת הגבולות במזרח-אירופה ביקשתי ממנו לבוא איתי לסיור שורשים וזכיתי למבט כעוס וזועף. "לאן? מה יש לי לחפש שם?!!! מקומי היחיד הוא כאן". 
ולסיום סיפור קטן - משה דאג מאד שמא לא יקבר ברשפון לצד אשתו עדינה. דאגה זו הדירה שינה מעיניו, על מנת להרגיעו כתבתי למזכירות המושב על דאגתו. את מכתב התשובה המבטיח את מקומו בבוא יומו לצד אשתו האהובה עדינה החזיק במגירה ליד מיטתו.
והיום אנחנו הצאצאים, ילדים ונכדים, נוהגים לבקר את הקבר של משה ועדינה ולכבד את זכרם.

אפרים בלוך, מושב בן-שמן 5.11.2018

חסר רכיב