חסר רכיב

בן שפר מאיר

בן שפר מאיר
-
-
בן שפר מאיר
2000 - 1906

נולד ב-1906 בעיירה פלוניאן, וגדל בריגה, לטביה. בנם של חוה ושאול שפרינצזון. מאיר עלה לארץ לבדו, בן 14, בשנת 1920 והתחיל ללמוד בגימנסיה "הרצליה". ב-1922 עברת את שם משפחתו לבן-שפר. בכיתה י"א הפסיק את לימודיו, והתחיל לעבוד בעבודות שונות. 
בשנת 1924, דודו שמעון רכש אדמה עם "קהילת ציון" מארה"ב בהרצליה. מאיר בנה עם הדוד את הצריף המשפחתי. לאחר זמן, הדוד חזר לארה"ב. בהמשך, ההורים והאחים עלו והצטרפו למאיר בהרצליה.
בשנת 1928, הכיר את טובה לבית ליפשיץ והם נישאו. הם הקימו בהרצליה משק חקלאי מגוון. בשנת 1929 נולדה בתם הבכורה, חנק'ה. היות והמשק בהרצליה היה של הוריו ואחיו, החליטו מאיר וטובה להצטרף ל"ארגון חקלאי ת"א" והקימו את מושב עין ורד. מאיר מונה לרכז העלייה על הקרקע. לאחר שנתיים קשות כלכלית חזרו להרצליה. 
בהרצליה, הצטרפו לקבוצה להקמת מושב רשפון במסגרת "התיישבות האלף". מאיר ריכז את הקבוצה. השטח המיועד לרשפון היה בצמוד לשפיים. מאיר ראה שהאדמות במזרח הן אדמות חקלאיות טובות. הן היו בבעלות משפחת מני ממצרים. מאיר הצליח לשכנע להחליף שטחים וכך נוסדה רשפון במיקומה הנוכחית.
בפברואר 1936 הוקם מושב רשפון. למאיר וטובה נולד בנם השני, יאיר. ובשנת 1939 נולד גדעון. בשנת 1948 הצטרפה למשפחה לילי שעלתה מרומניה במסגרת עליית הנוער.
מאיר היה יו"ר ומזכיר המושב כ- 13 שנה. 
בשבת 29.6.1946 הגיעו הבריטים לחפש נשק ועולים בלתי-לגליים במושב, כמו במושבים וקיבוצים רבים במרחבי הארץ. שבת זו ידועה כ"השבת השחורה". הבריטים הצליחו לגלות סליק נשק אחד ולכן עצרו את מאיר ועוד שני חברים. הם ישבו במעצר 6 שבועות בבית-הסוהר ביפו.
עם קום המדינה, התבקש מאיר להקים את המועצה האזורית "חוף השרון", בתפקיד זה שרת 6 שנים.
לאחר מכן, חזר מאיר למשק ועסק בגידול ירקות. לאחר שקרא בירחון כי ביפן מגדלים, מחוץ לעונה, ירקות תחת פלסטיק, התחיל בניסויים והצליח. ממשרד החקלאות ביקשו ממאיר להדריך חקלאים בכל הארץ, במשך 10 שנים היה מדריך ארצי לגידולים חסויים.
מאיר הקים משק ניסויים ששימש את החוקרים והמדריכים וכן עסק בטיפוח זני פלפל.
על פעילותו זו קיבל פרס מקרן סם המבורג על הישגיו בענף הירקות.
תפקידים ציבוריים נוספים שמילא - חבר מרכז מפ"ם ושופט בבית דין של ההסתדרות.
מאיר נפטר במאי 2000, ברשפון, בן 94 במותו.

חסר רכיב