חסר רכיב

בריינר יצחק

בריינר יצחק
-
-
בריינר יצחק
1994 - 1914

יצחק (לאצי) נולד בעיירה בצ'קה-טופולה בסרביה.
בהיותו בן 9 הוא התייתם מאביו ונותר עם אמו ואחותו. מגיל זה הוא התחיל לעבוד כדי לתמוך כלכלית במשפחה. לימים נפטרה גם אחותו, בהיותו בן 19.
יצחק נישא לקלרה, אשר נספתה בשואה והוא נותר אלמן.
אחרי המלחמה הוא הכיר את ברוריה והם התחתנו וגרו בעיר בצ'קה-טופולה שם נולדה שושנה בשנת 1947. בשנת 1948 הם הצטרפו לקבוצת משפחות יהודיות בני גילם שהתארגנו לעליה לארץ כקבוצה מגובשת. 
הקבוצה הפליגה בדצמבר 1948 באנייה "קפלוס". בגלל קלקול במנוע, השייט לחיפה נמשך 12 ימים קשים.
מהאנייה הגיעה כל הקבוצה למעברת באר יעקב, ולשם באו נציגים מכמה ישובים עם הצעות להתיישבות. הקבוצה של יצחק וברוריה (קבוצת "היוגוסלבים") החליטו להתיישב ברשפון.
עם ההגעה לרשפון, בשנת 1949, שוכנו המשפחות בבית "עבד" ומשם יצאו כולם לעבוד במשקי חברי המושב הותיקים.
לאחר מכן קיבלו זכות לבנות צריפים ששימשו כבתיהם כמובן בלי חשמל בשנים הראשונות. התאורה היתה עם עששיות, הבישול היה על פתיליות והקירור בארגז קירור עם בלוקים של קרח. בחורף היה קר ודלפו מים בקיץ היה חם ולא היה אמצעי קירור העכברים הסתובבו חופשי אבל כולם שרדו ושמחו בחלקם. הציונות היתה בדמם של כולם. העבודה בחקלאות היתה חדשה לכולם אבל העולים החדשים השתלבו יפה עם העבודה הקשה.
בשנת 1953 נולד הבן ראובן.
אחרי שנים רבות של עבודה בחקלאות, יצחק החל לעסוק במכירת ירקות, בעגלה במושב ובחנות בנוף ים. בהגיעו לגיל 70 הוא מכר את חלקו בחנות והמשיך בחלוקת עיתונים במושב, במקביל טיפל בפרדס ועזר בטיפול והסעות של הנכדים, והיה משתתף קבוע בפעילות המועדון ברשפון.
יצחק נפטר בשנת 1994 בשנתו ה-80 ונקבר ברשפון.

חסר רכיב