חסר רכיב

גופרמן אשר

גופרמן אשר
-
-
גופרמן אשר
1945 - 1904

נולד בשנת תרס״ד (1904) בעיירה צייצילניק שברוסיה (פודוליה). אמו מתה בלידה, ואביו עבר עמו לבאלטה בה קיבל את חינוכו ושם למד גם את השפה העברית. 
ב-1920 נכנס ל"החלוץ". ב-1923 נסע לאודסה והתחיל לעבוד בקבוצת ההכשרה "הגנן" ב"שדות ההשקאה" של האגרונום זוסמן. 
ביוני 1926 עלה לארץ והיה בין מייסדי "קבוצת הירקנים" בצפון תל-אביב, ליד הירקון. זמן מה עבד גם בגשר ובדגניה, עד עברו להרצליה, שבה נעשה פועל בפרדס. עם ייסוד רשפון היה בין ראשוני המתיישבים במקום. לפי דרישת מוסדות ההסתדרות נעשה למרכז לשכת העבודה בהרצליה, ואחר כן מנהל "המשרד הקבלני" לעבודות חקלאיות, ובמשך זמן רב ניהל גם את ענייני ״משען״ במושבה. 
את משקו במושב פיתח בהדרגה ובעבודה מאומצת בשעות הפנאי המעטות, כי כמעט את כל זמנו היתה בולעת עבודתו במשרד הקבלני לחקלאות בהרצליה וברעננה. את תפקידו זה החשיב, בצדק, כי ראה בו דרך לשמירת העבודה העברית במושבה, ולו מסר את מיטב מרצו וכוחותיו.
בזמן מלחמת העולם השנייה, בימים הקשים של "תקופת אל-עלמיין", לא יכול להמשיך במילוי תפקידיו הרגילים, אם כי חשובים מאד, ומצא כי חובת הגיוס חלה גם עליו, לפי מצפונו הוא. 
בקיץ 1942 התגייס לצבא לתותחנים. בסוף 1943 עבר עם פלוגתו לקפריסין ושם נפל מחומה ונפצע קשה.
גופרמן, שהיה חלוץ למופת, לא יכול שלא לנהוג הגשמה עצמית. כך נהג גם בחיי העבודה שלו. כיוון שחשב שהחקלאות היא יסוד-מסד של התחדשות עמנו בארץ, הכשיר עצמו עוד ברוסיה והמשיך כל שנותיו בארץ בעבודה חקלאית. היתה נימה נפשית ביחסו לחקלאות, ידע את חדות היצירה, שהיא כה חשובה בעבודת האדמה.
לא תמיד יודע עובד הציבור ההסתדרותי להתחבב על הקהל. אך גופרמן היה לדוגמה; חיבה והערצה מצד ציבור הפועלים ליווהו כל שנות עבודתו, תחילה כמרכז לשכת העבודה, ואח"כ כמנהל המשרד הקבלני. ויחד עם זאת ידע לרכוש את אהדת נותני העבודה במושבה.
עבודתו זו גזלה ממנו גם הרבה משעות הערב. משום כך לא היה באפשרותו למסור הרבה זמן לחיי חברה במושבנו ברשפון, אולם תמיד היה ער לנעשה בתוכו, לבעיותיו ולבטיו. כשהיה משתתף באספת חברים או בישיבת אחד המוסדות, דבריו נשמעו בקשב רב, כי היה בעיני החברים איש היושר והמצפון. ואכן, כך היה.
נאמנותו להשקפתו ולהגשמה העצמית עלתה בחיים לו לעצמו, בסבל ואבל למשפחתו, ובצער רב לחבריו וידידיו המרובים.
א. כהנר

חסר רכיב