חסר רכיב

דרור חוה וגדעון

דרור חוה וגדעון
-
-
דרור גדעון
1999 – 1934
דרור חוה
2007 – 1928

לפני למעלה מארבעים שנה,  עוד לפני שקראו למקום רחוב הכפר והכביש לא היה כבוש, היו ברחוב זה רק בתים מעטים בלבד, אבל שבה את עינינו בית אחד תחת מעטה עבות של בוגונביליה שרק גגו מזדקר מעל. כינינו אותו "הבית של עמי ותמי". אין יוצא ואין בא. רק לפעמים נדירות הופרעה הכניסה אליו מהצד המערבי עם טרקטור מודל ישן עמוס ארגזים. דיירי הבית הסמויים מעין היו חוה וגדעון.
חוה ילידת יוגוסלביה שעלתה ארצה עם עלית הנוער, בחורה תמירה ויפה, הגיעה לרשפון עם חנן רותם מקבוץ חצרים.  ב-1952 הם קבלו יחידת משק בהרחבת היוגוסלבים. הם עסקו בחקלאות אינטנסיבית תוך קשיים ומחסור.  בשנת 1955 יצאו להדרכה חקלאית לעולים חדשים בחבל לכיש. אחרי כשנה חזרו לביתם ברשפון והתמידו בעבודתם החקלאית . התוצרת  שלהם, העגבניות והמלפפונים היו לתפארת, למרות קשיי ההשקיה. 
אך הנישואין עלו על שרטון. חוה נשארה במשק ובסופו  של  דבר חברה לגדעון דרור שבא לעזרתה.

גדעון, יליד כפר מל"ל, היה בחור שקט, מסוגר וחרוץ, שלא הרבה להתרועע.  הזוגיות החדשה, החריצות בעבודה כל אלה לא מנעו את הקריסה הכלכלית של המשק.  הם נזקקו מספר  פעמים לעזרת המושב. ובסופו של דבר לא היה מוצא אחר אלא למכור את המשק על מנת  לכסות את החובות, וכך בא הקץ על בית החלומות  של "עמי ותמי".        
צרות מגיעות לעיתים בצרורות: גדעון חלה בנגעים ממאירים בפנים כתוצאה מחשיפה לשמש אך סרב להזדקק לעזרה  רפואית . הוא נפטר תוך ייסורים בבית החולים בפרדס חנה בשנת 1999 בגיל 59, ותרם את גופתו למדע. 

חוה התמודדה זמן מה אך הוכרעה על ידי מחלת שיתוק בלתי ברורה. גם היא אושפזה למשך שנים בבית החולים  בפרדס חנה ושם גם נפטרה. 
בחייה הוכיחה שוב ושוב את התחשבותה בזולת, את נדיבותה אפילו מעבר ליכולותיה. 
גם במותה פעלה למען הציבור כשציותה ותרמה את גופה למדע.
                                                    
 יהיה    זכרם     ברוך.

כתב: השכן ד"ר אריה מצקר      

חסר רכיב