חסר רכיב

הולץ בתיה

הולץ בתיה
-
-
הולץ בתיה 
2015 - 1922

בתיה הוכמן נולדה בעיר זיגן שבגרמניה למשפחה יהודית דתית. להוריה הייתה חנות נעליים במרכז העיר, ושניהם עבדו בחנות. בנוסף, אביה היה גבאי בית הכנסת בעיר. בתיה ושני אחיה היו עוזרים לאבא בשליחויות שונות כמו העברת מכתבים או גביית כספים לביה"כ.
כשהייתה בת 14, בתיה התחילה להרגיש את עליית הנאציזם, וביקשה מהוריה ללכת להכשרה של הסוכנות היהודית על מנת לעלות לארץ ישראל. הוריה, על אף שהיו ציונים ואביה היה עוזר לאנשים לעלות לארץ מעצם תפקידו, סרבו בתוקף אך בתיה התעקשה ולא וויתרה. 
ב-28 לפברואר 1938 ליוותה כל המשפחה את בתיה אל תחנת הרכבת בפרנקפורט משם המשיכה לאיטליה ושם עלתה על אניית פלסטינה לעבר ארץ ישראל.
כאשר הגיעה לישראל, הסוכנות שלחה אותה לקיבוץ אשדות יעקב, שם הכירה את בעלה זאב והם היו בין מקימי קיבוץ גשר בו נולדה בתם הראשונה של הזוג וגם של הקיבוץ. 
בהמשך, בעקבות עבודות שהציעו לזאב הם עברו למושב גת-רימון בו נולד בנם אמנון, לאחר מספר שנים עברו למושב בית הלל שם נולדה בתם תמר. 
בשנת 1953 עברה המשפחה עם קבוצה של חברים למושב רשפון בו רכשו משק.
בתיה הייתה אישה חרוצה ומהזריחה עד השקיעה תפעלה את המשק החקלאי שכלל רפת, לול וגידולי ירקות בנוסף כמובן נהלה את משק הבית. לאחר כמה שנים ברשפון נולד הבן ערן.
שני אחיה ניצלו והגיעו לישראל (אחד מהם, יעקב מרום, היה גם הוא חבר רשפון), אך הוריה של בתיה נספו בשואה. מגיל 16 בתיה לא פגשה את הוריה והייתה צריכה להתגבר על הרבה מאוד קשיים. למרות זאת הייתה אמא מסורה ואוהבת, סבתא מדהימה שתמיד דאגה שהנכדים יסיימו את המרק. 
הייתה בזוגיות אוהבת ומוצלחת עם זאב עד יום מותו. תמיד הייתה שמחה בחלקה ואהבה מאוד לעזור ולתמוך.
במשק הולץ גרים הבן אמנון ואשתו מרים. שבט הולץ מונה כיום 14 נכדים ו-28 נינים. 

חסר רכיב