מושב רשפון
מושב רשפון
חסר רכיב

בן-שפר טובה ומאיר – אלישבע וגדעון

בן-שפר טובה ומאיר – אלישבע וגדעון
רח' הפרחים 43

המשק הוקם על-ידי טובה ומאיר בן-שפר, מקבוצת המייסדים של המושב.
טובה נולדה בשנת 1900 בעיירה ברזה שבפולין. עלתה לארץ בשנת 1921 ועבדה בתל-אביב בבנין, בגננות ובבית-חרושת לשוקולד "רענן", שלימים נקרא "ליבר".
ב-1925 הכירה את מאיר. ב-1928 נישאו מאיר וטובה.
מאיר נולד בשנת 1906 בפלוניאן , עיירה סמוכה לריגה שבלטביה. משפחתו רכשה 120 דונם אדמה ליד ריגה. האדמה עובדה על ידי איכר מקומי ומאיר ספג שם את אהבתו לחקלאות.
בשנת 1920, בהיותו בן 14 עלה לארץ לבדו. למד שנתיים בגימנסיה "הרצליה" ובהיותו בן 18, ב-1924 עם הקמתה של הרצליה, עלה להתיישב על קרקע שרכש דודו שמעון פיין מאמריקה.
משפחת בן-שפר הצטרפה לארגון חקלאי ת"א וב-1931 יסדו את מושב עין ורד. טובה, עם ילדה קטנה שנולדה ב-1929, ניהלה את המטבח המשותף ומאיר עבד בפרדסי תל מונד שניטעו באותם שנים.
ב-1933, עקב קשיי פרנסה, עזבו את עין ורד, חזרו להרצליה והצטרפו לארגון שעלה להתיישבות בקרבת המושבה.
בפברואר 1936 עלו לרשפון עם ילדה בת חמש וחצי (חנקה), אך טובה נשארה בהרצליה עוד שבועיים עד להולדתו של בנם יאיר וכך הפסיד יאיר את הבכורה כבן הראשון של המושב. בשנת 1939 נולד בנם גדעון.
עד לעלייתם על הקרקע ברשפון היה מאיר "לשכת העבודה" של הפועלים במושבה הרצליה. כמו-כן, עסק מאיר בריכוז הקרקעות לקראת העליה להתיישבות ברשפון.
עד מהרה נרתם מאיר לעשייה הציבורית ברשפון ומשנת 1938 שימש כיו"ר ומזכיר המושב עד לשנת 1949, שבה נבחר להיות יו"ר המועצה האזורית הראשון עם הקמתה.
ב- 1955 החליט מאיר לפרוש מהחיים הציבוריים, התפטר מתפקידו כיו"ר המועצה האזורית וחזר לעבודה מלאה במשק. כפי שאמר לימים: "באתי לארץ להיות חקלאי ולא עסקן ציבור". אז החל מאיר בנסיונות לגידול ירקות תחת כיסוי פלסטי ובמהרה הבין את הפוטנציאל הטמון בגידול זה לגבי יצוא ירקות ע"י גידולם שלא בעונתם, ועד מהרה יצא להדרכה, כמדריך ארצי לגידול ירקות חסויים.
לאחר 11 שנות הדרכה חזר למשק והפך אותו ל"תחנת נסיונות" כאשר הוא משמש כחוליה מקשרת בין המחקר הצרוף לגידול המסחרי בשדה. מאיר פיתח זנים של ירקות: פיתח את זן הפלפל "שפר", עזר בהחדרת זן העגבניות 1314 שנקרא על שמו "בן-שפר", פיתח זני פלפל ובהם פלפל "אוהד" ע"ש נינו – זן זה מגדלים עד היום ברחבי הארץ.
בשנת 1975 קרא מאיר לבן גדעון להמשיך את המשק.
טובה היתה שותפה בפיתוח המשק ונפטרה ב-1985.
מאיר נפטר בשיבה טובה בשנת 2000.
כיום המשק לא פעיל חקלאית ומתגוררים בו גדעון ואלישבע בן-שפר.
חסר רכיב